Aktualności

Teatr Proscenium

Teatr Proscenium to nieinstytucjonalny, profesjonalny teatr alternatywny z siedzibą w Krakowie. Powstały w 1998 roku z inicjatywy Ziuty Zającówny – profesora Akademii Sztuk Teatralnych AST, aktorki i reżyserki spektakli. Dewizą teatru jest cytat Mirona Białoszewskiego: „Tworzyć teatr z przyjaciółmi i dla przyjaciół”. Jego twórcy szukają inspiracji w zapomnianych, wartościowych tekstach z przeszłości, aby odkryć ich współczesne brzmienie. Interesują ich różne konwencje i formy artystyczne, od groteski po teatr poetycki. Celem ich badań w dziedzinie formy teatralnej jest doskonalenie nie tylko warsztatu, ale i samych siebie.

Jedną z inicjatyw Teatru Proscenium jest „Teatralny Hyde Park” – autorski, cykliczny projekt, powstały w 2007 roku, w którym aktorzy wykonują często zapomniane teksty miniatur teatralnych, jednoaktówki, fragmenty prozy i poezji. Ideą Teatralnego Hyde Parku jest stworzenie miejsca do nieskrępowanego rozwoju sztuki, w którym nawet widz może na chwilę stać się aktorem. To alternatywna przestrzeń teatralna, w której artyści mogą swobodnie realizować swoje twórcze pomysły.

Aktorzy Teatru Proscenium chcą przywrócić blask zapomnianym pieśniom, odkryć na nowo znanych autorów, ale także żywo interesują się tekstami współczesnymi. Pokazują sztukę często pomijaną przez teatry instytucjonalne.