Aktualności

Beata Wojciechowska

Beata Wojciechowska ukończyła wydział aktorski PWST w Krakowie w roku 1986. Jest nie tylko aktorką, ale także choreografem (dyplom 1988 – kurs choreograficzny Ministerstwa Kultury i Sztuki) i wokalistką (1982 – Szkoła Muzyczna II stopnia im.W. Żeleńskiego w Krakowie). 

Zadebiutowała rolą Balladyny w Teatrze im.J.Słowackiego w Krakowie (1987)

W 1995 roku premierą spektaklu poświęconego Hance Ordonównie „A słów miałabym tyle…” zainaugurowała działalność swojego prywatnego teatru na scenie Teatru Zależnego w Krakowie, w którym od tamtego czasu realizowała swoje pomysły aktorskie i reżyserskie.

Jest współzałożycielką kilku stowarzyszeń teatralnych, m.in. Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN, w którym pełniła funkcję wiceprezesa.

W 1988 roku otrzymała nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Od 1992 roku aż do chwili obecnej, współpracuje z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym, uczestnicząc w większości nagrań jego muzyki i koncertów jako solistka.

Wielokrotnie prowadziła warsztaty z dziećmi i dorosłymi, była jurorem w konkursach.

Od 2008 roku jest aktorką w zespole artystycznym Teatru im.St.Żeromskiego w Kielcach, w którym zadebiutowała rolą Herminy w Bolerze P. Kohouta w reż.P.Szczerskiego

Trzykrotnie nagradzana w Plebiscycie o „Dziką Różę”: w 2008 nagrodą radia Fama, w 2013 nagrodą Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru, oraz w 2015 – główną nagrodą Plebiscytu, statuetką „Dzikiej Róży” przyznawaną przez dziennikarzy.

Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, choreografii (m.inn. do „Spotkań z Balladą” M. Bobrowskiego) kilkanaście koncertów muzycznych i nagranych płyt.